Barion Pixel

A MAT képviselő testülete

A MAGYAR ANTROPOZÓFIAI TÁRSASÁG 2024. MÁJUS 11-EI KÖZGYŰLÉSE JÓVÁHAGYTA A KÉPVISELŐ TESTÜLETI TAGOK JELÖLÉSÉT, ÉS ÍGY A TÁRSASÁG KÉPVISELŐ TESTÜLETÉNEK TAGJAI A KÖVETKEZŐK:

Huffman Szilvia; adminisztracio@antropozofia.hu

1969 április elsején születtem Washingtonban; gyermek- és fiatalkoromat Magyarország mellett Svédországban és Hollandiában töltöttem, és mindenütt megéltem, hogy hiába próbálok beleolvadni az engem körülvevő világba, azért mindig kicsit fura maradok. Ez a fura-vagyok-érzés szűnt meg az antropozófusok körében, itt vagyok otthon, ma már szinte csak ez vesz körül. Közgazdasági végzettségem van, a gyerekek megszületése előtt a reklámszakmában dolgoztam. Öt gyermekünkből hárman már önállóan járják útjukat. Szentendre határában élek, a férjemtől külön.

Az antropozófiával a Waldorf-pedagógián keresztül ismerkedtem meg, a gyerekek Óbudára és Újpestre (Regi és Csillagberek) jártak/járnak. A 2009-es év hozott fordulópontot és mélyülést, amikor előbb óvodát, majd később iskolát alapítottunk (Csillagberek). Az első osztály indulása óta töretlenül működik a stúdium csoportunk, ahol Rudolf Steiner alapművei után számos előadásciklusát feldolgoztuk. Ez a csoportmunka adta a gerincét a tanulmányaimnak, ehhez jöttek még különböző csoportok krisztológiai-, Grál-, illetve karma témában, különböző helyszíneken, különböző emberek vezetésével, különböző időtartamban.

A Keresztény Közösségre a magyarországi gyülekezet alapításának évében, 2011-ben találtam rá, majd később csatlakoztam a munkatárskörhöz is, hogy a megújított kultusz éltetéséhez hozzá tudjak járulni. Mivel abban az időben az emberhez méltó ápolásban képzeltem el a jövőmet, elvégeztem a második AntroMedicArt kurzust. Bár jelenleg az ápolás távolabb került a céljaimtól, megerősödött az, hogy a gyógyítói áramlat támogatása az életem egyik fontos feladata. Nagy öröm nekem, hogy ez a munkám is: hetedik éve vagyok egy antropozófus orvos asszisztense.

Az Antropozófiai Társaság tagkártyáját a 49. születésnapomon vehettem át, a Főiskolának pedig 2021-ben lettem a tagja. Megalakulása óta részt veszek az orvosi szekcióban. A Misztériumdrámák kitüntetett helyet foglalnak el a gondolataimban, lelkemben. 2017 óta egy három fős csoportban dolgozunk a drámák régi fordításának aprólékos kitisztításán, vagy újrafordításán; immár a harmadik drámánál járunk.

A pontos fordításokat nem csak az antropozófia területén tartom alapvetőnek, ám itt különösen nagy a tétje, és örülök, hogy a nyelvtudásommal ehhez hozzá tudok tenni. 2022 eleje óta vagyok a jelenlegi képviselőtestület külső segítő körének a tagja. Tagnyilvántartással, levelezéssel, kapcsolattartással foglalkoztam. A jövőben a jogdíjas könyvek kiadásának ügyintézését is szívesen végezném, ahogy az ünnepeink szervezésében is szívesen veszek részt.

Kircsi Erika;  adminisztracio@antropozofia.hu

1964-ben születtem. Közgazdász diplomám van, ezen a területen dolgoztam több mint 40 évig, évtizedekig felsővezetőként. Jelenleg vállalkozóként (nyugdíjasként) pénzügyi-gazdasági tanácsadással foglalkozom. Korábban a munkám mellett alig-alig volt másra időm, de már akkor is fontosnak tartottam a civil szerveződéseket, több szervezetnek is dolgoztam önkéntesen sok éven át.

Rudolf Steiner könyveivel több mint 30 éve találkoztam először. Az antropozófia életem mindennapos részévé 2016-tól kezdődően vált, akkor kezdtem el Gyuricza Lacinál a Kozmológia tanfolyamot. A Társaságnak 2018-tól vagyok a tagja. Két éve dolgozom a Képviselő Testülettel együtt, mint segítő tag. Rövidesen szeretném kérni felvételemet a Klasséba is.

Az antropozófia alapvetően változtatta meg az életemet, a világlátásomat, az élethez való hozzáállásomat. Csodálattal figyelem az életterületek munkáját, sokféleségét, a sok-sok elkötelezett embert, akik országszerte tevékenykednek az antropozófia életre keltésében, megmutatásában és felemelésében. Sokan társasági tagként és sokan a Társaságon kívül munkálkodnak ezen.

Érzem én is az életem felelősségét és fontosságát, mivel nem véletlenül vagyok most itt és tenni is csak most és itt tudok, a földi életben. Jelen pillanatban a Társaság földi, fizikai testéhez kapcsolódó feladatok ellátásával tudok részt venni az antropozófiai életben. A mindennapos és alkalmanként pénzügyi-gazdasági és egyéb adminisztrációs és szervezési feladatok ellátásában számíthat rám a Társaság. Meggyőződésem, hogy a Társaságnak kell lennie a magyarországi antropozófiai élet középpontjának. Ezt szeretném segíteni a munkámmal.

Kovács Nikoletta; k.niki7@gmail.com

Veszprémben születtem a Bakony és a Balaton ölelésében. 18 éves múltam, amikor tudatosan is felmerült bennem az elhatározás: Szeretnék tenni azért, hogy a sajátos szükségletekkel élő emberek élete teljesebbé válhasson. Ekkor kezdtem el keresni a lehetőségeket: Hol találhatnék rá olyan, tevékenységen alapuló tanulási utakra, amelyek révén a bennem is élő alkotóerő előhívása által ismerhetem fel, mi az, amire a segítségre szoruló embereknek valóban szükségük van.

Tanultam (gyógy-, vallás-, dráma-, óvoda-, iskola) pedagógiát, mozgás- és családterápiát. 2004-től kezdtem el antropozófiai terápiai és pedagógiai képzéseken tanulni (pl.: Antropozófiai Gyógypedagógia és Szociálterápia, Extra Lesson, Ritmikus Masszázs, Ritmikus Fürdőterápia, Szabad vallás, Utak a minőséghez, Vezetői Kerekasztal, Antromedicart, Embodiment és rövidebb tanfolyamok, műhelymunkák), és ezzel a szellemiséggel mélyebben áthatni mindennapi munkámat, életemet; gyerekeket, kamaszokat, felnőtteket, időseket kísérni azon az úton, melyen kapcsolatteremtő művészekké válhatnak (önmagukkal, másokkal, a világgal).

2008-tól Recean Ovidiuval együtt készítettük elő, alapoztuk meg az első magyarországi Ritmikus Masszázs Terapeuta Képzést, majd 2013-tól az Ita Wegman Antropozófiai Gyógypedagógia és Szociálterápia Szemináriumot nemzetközi fórumokkal is összefogva, elismertetési folyamatban való sikeres részvétellel. 2016 óta vagyok az Inclusive Social Development Szekció magyarországi képviselője. Mindennapos munkám során is az vezérel, hogy az antropozófiai gyógypedagógia és szociálterápia szemléletének megismerése, megtapasztalása elérhetővé váljon gyerekek, szülők, pedagógusok és más segítő szakemberek számára (képzéseken, műhelymunkákon, terápiákon és fejlesztéseken keresztül).

2022-től négy társammal együtt hordozzuk az Ita Wegman Alapítvány Kuratóriumát, a Rudolf Steiner és Ita Wegman együttműködéséből született impulzusok támogatását. Franz Löffler, magyar származású gyógypedagógus azt vallja, hogy a gyógypedagógia az élő találkozások művészete. Ezt a szemléletet szeretném a gyakorlatban ápolni, gondozni az Antropozófiai Társaságért végzett munkámban is: valóban találkozni, együttműködni a másik emberi lénnyel és hozzátartozóival, a természettel, a különböző hivatásokkal, élet- és szakterületekkel – vállalva a nehézségeket, küzdelmeket is. Szeretném erősíteni a kapcsolódást a Társaság és Ita Wegman öröksége között.

Az antropozófiai gyógypedagógia 100. évfordulójához is kapcsolódva, fontosnak tartom megalapozni, előkészíteni a 12. szekció magyarországi szervezését, összefogását, „hogy amit a mozgalomnak ez az új tagja tesz, mindenben az antropozófiai mozgalom erősítését szolgálja.” (Rudolf Steiner: Gyógypedagógiai Kurzus 12. ea.)

Kőrösi Ákos; korosi.akos@jovokepzo.hu

Az egyetem (BME) után a kor tipikus informatikai vállalkozói karrierjét jártam be, innovatív vállalkozásokat alapítottam. Vezetőként számos tanácsadóval dolgoztam, de kevés releváns segítséget kaptam abban a kérdésben, hogyan lehet épeszű, emberi munkahelyet létrehozni, amely egyben fenntartható, finanszírozható is. Ezért eladtam cégeimet, és „átálltam” a tanácsadói oldalra. Pont erre vártak az angyalok, hogy összehozzanak Takáts Péterrel, aki akkor már sok éve dolgozott együtt Lex Bos-szal, és számos ASD-s tanácsadóval.

Megváltás volt számomra az antropozófiával való találkozás! Ez az! Végre rátaláltam! Íme a megismerési út, ahol nem kell sem vakon hinni, sem okoskodón hitetlenkedni, hanem éppen a gondolkodás révén lehet haladni a szellemi világ megismerésében! Ez zseniális! Belevetettem magamat a megismerésbe: Az antropozófiai iskolázás többtucat hazai programján vettem részt, stúdium csoportokba jártam majd indítottam, nemzetközi képzésekre jártam és szervezetekbe léptem be (ASD, IADJ). Waldorf Iskolák és antropozófiai alapú civil szervezetek alapításában, működésében és fejlesztésében vettem és veszek részt.

Az antropozófián belül a hármas tagozódás, a szociális impulzus, a Waldorf küldetés volt az első állomás, majd következtek a megismerés kérdései, a szabadság filozófiája, a pszichozófia, az embertan, a magasabb világok felé vezető egyéni praxis kialakítása, és az utóbbi években a krisztológia és a Szellemtudományi Főiskola felé is kinyílt a világ. Kedvenc témám a fordított kultusz, korszerű gyakorlatait kutatom, és szeretném közösségeimben meghonosítani.

Mára minden életterületemen az antropozófia adja a vezérfonalat: A vállalati szférában vezetőket képzek, coach-ként, szervezetfejlesztőként és mediátorként dolgozom Lievegoed és Lex nyomdokain. Tanácsadókat és közösségi mediátorokat képzek és mentorálok. A Waldorf világban az iskolák vezetését és fejlesztését támogatom, és mentor tanárokat képzek.

A Karácsonyi Gyűlés szellemisége miatt léptem be 2007-ben a Társaságba, és váltam a Szellemtudományi Főiskola tagjává, éppen a százéves évfordulón. 2024 nyarától szándékomban áll egyre több időt felszabadítani arra, hogy a Magyar Antropozófiai Társaságban is tudjak felelősséget vállalni, és ezúton is visszaáramoltassam az Életet, amit az Antropozófiából folyamatos kapok.

Szemán Sándor; szeman.sandor1@gmail.com

1973-ban születtem Budapesten. Az antropozófiával 1989-ben ismerkedtem meg Dubravszky László munkásságán keresztül. Ugyanebben az évben kezdtem el asztrológiai tanulmányaimat is Kalo Jenő 5 éves asztrológiai iskolájában és a sikeres vizsgát követően a Tan Kapuja Buddhista Főiskola asztrológiai oklevelét vehettem át. A civil életben portaszolgálatosként dolgozom, ezért jelentős időt tudok szánni az antropozófiai és asztrológiai tevékenységeimre.

2007-ben egyik alapítója voltam az Uranopolis Szellemi Műhelynek, melynek célja az okkultisztika alapkérdéseinek vizsgálata, és ezzel egyidejűleg Dubravszky László szellemi hagyatékának továbbvitele, mind antropozófiai mind asztrológiai munkásságát illetően.

2021-ben léptem be a Társaságba, de voltak már előzményei a Társasággal való kapcsolatomnak, a 2010-es évek első felében az Impulzus, majd az Új Impulzus folyóiratok digitális archiválásán dolgoztam önkéntes munkában. A Társaságba való belépésemkor felkérést kaptam a könyvkiadás háttérmunkálataiban való közreműködésre. Az itt felmerülő feladatokat tovább gondolva megszerveztem a Könyves és Digitális Archiválási Munkacsoportot (KDAM).

A KDAM-ban végzett munkámhoz hasonlóan a Társaság képviselő testületében is kezdeményező, kreatív és aktív munkámmal szeretnék hozzájárulni a mindenkori aktuális feladatok megoldásához és egy a szellemi alapelveken nyugvó hosszú távú koncepció kidolgozásához és annak következetes végrehajtásához.

Takáts Péter – kepviselo@antropozofia.hu

1950-ben születtem Budapesten. 1998-ban kezdtem ismerkedtem meg az antropozófiával és az Antropozófiai Társaságba 2004. áprilisában léptem be, majd 2011. januárjában a Szellemtudományi Főiskolának is tagja lettem. Az elmélet mellett egy gyakorlati utat jártam végig. 2012. végéig összesen 35 antropozófiai alapokon működő és külföldi előadók által tartott képzésen vettem részt Magyarországon, és külföldön elsősorban a Lievegoed  impulzust  követő antropozófus  közösségek, iskolák szervezésében. 2000-ben találkoztam dr. Lex Boss holland antropozófussal, és az ő vezetésével és támogatásával tudtam elmélyedni az antropozófiában.

Érdeklődésem elsősorban az antropozófia szociális impulzusának irányába fordult és számos kezdeményezésem valósult meg éppen ennek a szociális impulzusnak a jegyében. Együtt dolgoztam az ASD-vel (Association for Social Developement), ami a Lievegoed impulzus alapján működő szakemberek közössége, a Coenrad van Houten által vezetett NALM (New Adult Learning Mouvement) fejlesztő csoporttal, a német MIRA antropozófus szervezetfejlesztő közösséggel. Bár még nem voltam a tagja a Főiskolának, 2005-től kezdődően, évente akár több alkalommal is részt vettem a Goetheanumban működő Sozialwissenschaftliche Sektion rendezvényein és munkájában.

Egyesületek és alapítványok kezdeményezője, ill. alapító tagja lettem, és a mai napig is aktívan dolgozom azon, hogy a gyakorlatban minél több ember ismerje meg az antropozófia szociális és gyógyító impulzusát. A „Vezetői Kerekasztal” néven közel 20 éven át működő képzési program keretein belül több mint 500 vállalkozó és civil érdeklődő ismerhette meg az antropozófia szociális impulzusát, és a vállalkozások organikus szemléletét. Az elmúlt két évtizedben a Waldorf közösségek működésével és feladataival is foglalkoztam, és ezért szoros kapcsolatot építettem ki több Waldorf iskolával és közösséggel. Kapcsolatomat a Waldorf világgal segíti az, hogy 2019. tavasza óta tagja vagyok a Magyar Waldorf Szövetség Felügyelő Bizottságának. Az elmúlt években a legkülönfélébb fórumokon és rendezvényeken tartottam elsősorban az antropozófiáról és az antropozófia szociális impulzusról. Az elmúlt években számos előadást tartottam Waldorf közösségeknek és tartottam tanfolyamokat az antropozófia iránt érdeklődőknek. Az évek során nyolc könyvem és számos írásom jelent meg magyar nyelven, melyek antropozóiai témákat dolgoznak fel, és ezek mellett a Goetheanum által kiadott „Athroposophie weltweit” című lapban eddig kilenc írásom jelent meg.

Az évek során jó kapcsolatot építettem ki külföldi antropozófiai körökkel, 2005 több külföldi találkozón és konferencián vettem részt, előadóként és hallgatóként egyaránt. Jó kapcsolatom van a dornachi Általános Antropozófiai Társaság vezetőségének korábbi és jelenlegi tagjaival is. Ennek keretében több olyan találkozót is szeveztem a Rudolf Steiner Házban, ahol az európai társaságok vezetői voltak jelen.

2007 óta veszek részt a MAT választott testületeinek munkájában, 2007-ől 2010-ig a Felügyelő Bizottság tagja voltam, majd 2010-től a kibővített vezetőség tagjaként dolgoztam a 2013-as közgyűlésig. 2016-ban pedig a közgyűlés által megerősített és jóváhagyott új a vezetőség tagja lettem, és a mai napig, mint a Társaság képviselője dolgozom. Tevékenységemmel a jövőben is egy együttműködő és eleven antropozófiai szellemi élet kibontakozását és fenntartását kívánom elősegíteni, és azért, hogy az antropozófia egy kultúr impulzussá válhasson a világban.

Terbe István; terbei@outlook.com

1972 november 16-án születtem Kiskunmajsán. Középiskolai tanulmányaimat Budapesten folytattam, 1991-ben általános vegyészként végeztem. Ezután az érdeklődésem az informatika irányába fordult, és ezen a területen dolgozom immár több mint 30 éve rendszerüzemeltető területen. Az antropozófiával a munkahelyemen egy szervezetfejlesztés keretén belül találkoztam 2003-ban. Ezután néhány évet önismereti munkával, vezetői kerekasztal képzéssel, majd biográfiával töltöttem.

A társasághoz 2013 óta járok különböző csoportokba, majd viszonylag későn, 2017-ben hivatalosan is csatlakoztam hozzá. Azóta is számos stúdium munkában veszek részt, elsősorban a kozmológia, krisztológia, karma témakörökhöz kapcsolódóan. Az elmúlt 5 évben a képviselő testület tagjaként elsősorban informatikai témákkal foglalkoztam, részt vettem a weboldal költöztetésében, az ügyviteli rendszer váltásában, hálózatfejlesztéseben. Jelenleg a Könyves és Digitális Archiválási Munkacsoportotban (KDAM) tevékenykedek aktívan, támogatva a Társaság könyvkiadását.

Régóta foglalkoztat, hogy milyennek kellene lennie a ma/jövő közösségeinek. Úgy látom, hogy a mostani formák szükségképpen szétesőben vannak, valami új akar megszületni. Ez magától azonban nem fog megtörténni, nekünk (nekem) is tennünk kell érte. Szerencsére nagyon különbözőek vagyunk. A különbségek azonban el tudnak választani bennünket egymástól, pedig ez lehetne az erősségünk is. Hogyan érhetjük, el, hogy a különböző látásmódok, vélemények összeadódjanak, erősítsenek bennünket? Hogyan kell a karmikus terheket feloldani, kimunkált erőteljes személyiséggel egymáshoz kapcsolódni? Ezek foglalkoztatnak mind a civil életben, mind a Társaságon belül.

Tevékenységemmel a jövőben is szolgálni szeretném az Antropozófiát és a Társaságot mind a mindennapi teendők, mind az Antropozófia kibontakozása, kultúrimpulzussá válása tekintetében.